Transport Tycoon Deluxe (1995)

Transport Tycoon Deluxe
Transport Tycoon Deluxe Kapak

Bir Chris Sawyer Klasiği

Transport Tycoon Deluxe üzerine söylenecek çok şey var. Öncelikle oyunun Transport Tycoon oyununa göre önemli iyileştirmeler içerdiğini söyleyerek başlayalım söze. Transport Tycoon bir taşımacılık simülasyonu. Hava, kara, deniz ve demir yollarını kullanarak pek çok haritada rakipleriniz ile kapışıyor ve en karlı işletme olmaya çalışıyorsunuz. Dolayısıyla oyunun mantığı diğer “tycoon” oyunları ile hemen hemen aynı. Yolcu taşımacılığının yanı sıra, endüstrinin ihtiyaç duyduğu kömür, yakıt, gıda, enerji gibi hammaddelerin de taşımacılığını üstlenerek imparatorluğunuzu büyütebilirsiniz. Oyunun en güzel yanı size pek çok seçenek sunması. Sadece kara yolcu taşımacılığına odaklanabilir ya da söz gelimi, haritadaki tüm kömür taşımacılık işlerini demiryolu ile hallederek o sektörde bir tekel olabilirsiniz.

Chris Sawyer
Chris Sawyer

Oyunun en güzel yanlarından birisi, sevimli grafikleri ve akıllıca tasarlanmış arayüzü ile sizi saatlerce sıkmadan kendisine bağlaması. Bütün bu programlamanın neredeyse tek bir kişi tarafından ve 8 MB ile yapıldığına inanmak güç. Oyunun arkasındaki isim Roller Coaster Tycoon gibi diğer işleri ile de hatırladığımız Chris Sawyer. Yapay zeka hiç boş değil ve hatalarınızı affetmiyor. İyi iş yaptığınız bölgelerde ve endüstrilerde işinizi baltalamak için elinden geleni yapıyor. Kompleks demiryolları ve istasyon / sinyalizasyon sistemlerini sizden çok daha hızlı halledebiliyor. Genellikle de yolcu taşımacılığından ziyade endüstriyel alanlara odaklanıyor. Dolayısıyla kentlere ve yolculara fazla odaklanıp işletmeleri ihmal ederseniz yapay zeka büyük paralar kazanıp sizi ezebiliyor.

25 Senedir Popüler

Oyundaki Deluxe takısı, esasen DOS platformu için geliştirilmiş bir oyun olan Transport Tycoon’un Windows 95 altında da çalışması için gerekli yamayı ve çeşitli hata düzeltmelerini simgeliyor. DosBox sayesinde oyunu günümüz bilgisayarlarında rahatça oynayabilir ve tüm zamanların en ünlü tycoon oyunlarından birine siz de tanıklık edebilirsiniz. 1995 yılında piyasaya sürülen oyun yaklaşık 25 senedir hayran kitlesini korumayı başardı ve bunda o kadar ileri gitti ki, oyunun fanları açık kaynak kodlu ve modern sistemlerde çalışabilen çok daha stabil bir sürümünü geliştirdiler : OpenTTD. OpenTTD’yi daha önce sitemizde incelediğimizden tekrar etraflıca üzerinde durmaya gerek görmüyorum fakat Transport Tycoon Deluxe’u modern sistemlerde çalıştırmakla uğraşmak yerine direk olarak OpenTTD ile Transport Tycoon dünyasına dalabilirsiniz. OpenTTD, Transport Tycoon Deluxe oyununa bir saygı duruşuna niteliğindeki bir “remake” dersek yanılmış olmayız. Tycoon oyunlarında kendine güvenenler, mutlaka Transport Tycoon evrenine giriş yapmalı. Seçiminiz ister TTD, ister OpenTTD olsun iş dünyasında muhteşem kapışmalar ve detaylı bir mikro yönetim sınavı sizi bekliyor.

Herkese iyi oyunlar.

Transport Tycoon Deluxe İNDİR

Transport Tycoon Deluxe Tarayıcıdan OYNA

Open TTD İNDİR

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.