Starcraft (1998)

Starcraft: Zamansız Bir Klasik!

Diablo ve Warcraft serileri ile 1990’ların ortalarında PC oyuncularını esir alan Blizzard‘ın, kimseyi kolay kolay bırakmaya niyeti yoktu. Nitekim takvimler 1998’i gösterdiğinde bu sefer RTS türünde bir oyun ile geri döndüler. Warcraft serisinin RTS dinamiklerini oldukça ileri taşıyan Starcraft, oyun dünyasına bir bomba gibi düşecekti. Üç farklı ırk barındıran ve bu ırkların birimlerinden stratejilerine, kaynak toplama metotlarından savaş taktiklerine her şeyi ile farklı üç dünya sunan Starcraft, bu üç ırk arasındaki dengeyi de olabildiğince mükemmel kurgulamaktaydı. Üç ırkın kendi gözünden campaign modunu oynayarak hikayenin farklı taraflarının hislerine ve savaş motivasyonlarına tanık olabiliyordunuz. Biraz abartı olacak ama, elinizde üç oyun vardı bile diyebiliriz. Starcraft, 2019’da yayınlansaydı, muhtemelen Zerg ve Protoss senaryoları DLC olarak satılırdı.

Terran, Protoss, Zerg

Starcraft serilerine aşina olan oyuncular, yukarıdaki kelimelerin oyundaki üç ırkı anlattığını hemen kapacaktır. Terran uzayda kolonileşen ve hikayesi ABD iç savaşını andıran insanlara atıf yaparken, Protoss uzayın derinliklerinde yaşayan, yüksek teknolojiye hakim ve onuru için savaşan bir ırkı temsil ediyor. Zerg ise daha ziyade organik ve mutantvari yaratıkları ile ilkel bir yayılma ve savaş içgüdüsü barındıran bir genetiği değiştirilmiş ırk olarak tanımlanabilir. Starcraft evreni, tarafların hikayesi ve geçmişi için ilgili ırkların ekşi sözlük’teki başlıklarına bakabilirsiniz. Evrenin el kitabından oldukça detaylı bilgiler Türkçe’ye çevrilerek bir kullanıcı tarafından paylaşılmış.

Grafikler ve Sesler

1998 yılına dair ne varsa barındıran Starcraft, 2D izometrik grafikleri, muhteşem sinematikler ve ses efektleri ile süslüyor. Oyunun grafikleri 2000 kuşağına facia gibi görünebilir. Fakat muhteşem detaylar barındırmakta ve dönemi için gayet iyi durmakta. Oynanış olarak da oyunculara pek çok saldırı ve savunma varyasyonu sunan oyun, sene 2019 olmasına rağmen halen turnuvalarda kendisine yer buluyor ve özellikle Uzakdoğu ülkelerinde milyonlarca insan tarafından oynanıyor. Starcraft’ta saniye başına tıklama ve ünitelere emir verme tüm RTS’lerde olduğu gibi önemli. Boşta yatan her birim size zarar demek. Bu nedenle özellikle multiplayer kapışmalara girmeden evvel Youtube üzerinden belli başlı taktiklere bakmakta fayda var.

Starcraft Ücretsiz!

Blizzard, ilk Starcraft oyununun elden geçirilmiş (Remastered) versiyonunu ücretsiz olarak dağıtıyor. Battle.net yardımcısı ile oyunu indirebilir ve oynayabilirsiniz. Eski oyuncular zaten Starcraft efsanesine aşina. Fakat bu RTS klasiğine bir şans vermediyseniz, eski bir laptopta bile oynayabileceğiniz ve saatlerinizi çalacak bu oyun ücretsiz olarak sizi bekliyor.

Blizzard Starcraft Resmi İndirme Sayfası

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.