Soldier of Fortune

Paralı Askerlerin Dünyası

Raven Software tarafından Quake 2 motoru kullanarak geliştirilen, 2000 yılında bilgisayarlarımızı şenlendiren bir FPS oyunu ile karşınızdayız bu sefer. Dönemin en kanlı, şiddet dozu en yüksek oyunlarından biri. Soldier of Fortune ile oyun incemelerimize devam ediyoruz. Bu artık ücretsiz olarak indirebileceğiniz oyunda John Mullins adında bir paralı askeri canlandırıyoruz. Teröristler tarafından çalınan 4 nükleer silahın kötü adamların eline geçmesini engellemek esas görevimiz. Bu 4 bombayı bulmak ve kötü adamların elinden almak için Bağdat, Amerika, Bosna, Rusya gibi farklı ülkelerde görevlere çıkıyoruz.

Quake 2 gibi dönemi için dahi yaşlı bir motoru kullanan oyunda, esas kalite düşmanları silahlarınız ile etkisiz hale getirirken yatıyor. Düşmanlarınız kafasını koparabilir, elini kesebilir, hassas bölgelerinden vurup acı içinde kıvranmalarını izleyebilirsiniz. Hatta silahlarını vurup teslim olmalarını da sağlayabilirsiniz. GHOUL adı verilen bu Raven Software hasar motoru ile oyun çok daha kanlı, şiddetli ve elbetteki neşeli hale geliyor.

Soldier of Fortune 5

Oyunun ses ve grafikleri dönemi için vasatın oldukça üstünde olsa da, günümüzde oldukça ilkel kalıyor. Özellikle sesler için biraz daha çalışılabilirmiş. Quake 2 motoru tüm limitlerine kadar zorlanmış ve ortaya çıkan görüntü, GHOUL motoru ile de birleşince ilkel ama tatmin edici. Bölümler aman aman bulmacalar içermiyor. Vur, kır parçala şeklinde geçen ve gizliliğin çok da gerekmediği, karşınıza çıkan kilitli kapıların açılmasının kolay olduğu bir oyun Soldier of Fortune. Oyunun platinum versiyonu yüksek çözünürlükleri destekliyor ve buglarından arındırılmış daha rafine bir sürüm. Size de bu sürümü oynamanızı tavsiye ederim. Oyunun PlayStation ve Dreamcast portları da mevcut. Fakat konu FPS olunca, ben daima PC taraftarıyım.

Sonuç olarak, Soldier of Fortune güzel bir nostaljik FPS. Grafik ve sesleri günümüze göre ilkel kalabilir ama rakipleri parçalama hissiyatını en iyi veren oyunlardan biri oldu. Hakkını vermek lazım. Serinin daha sonra 2 oyunu daha çıktı. Eğer onlar da abandonware hale gelirse, onları da inceleriz. Ama Soldier of Fortune’a bir şans verilmeli. 450 MB’a bu kadar iyi bir FPS’yi sığdırmak kolay değil.

İyi oyunlar

Soldier of Fortune İndir

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.