Quake III: Arena (1999)

Arena mı? O da ne ?

Takvimler Aralık 1999‘u gösterirken ve tüm dünya siber moda çizgilerinden esinlenen gözlükleri ve kıyafetleri ile yeni milenyumu, uçan arabaları beklerken, id software bombayı patlattı ve unutulmaz FPS serisi Quake‘ın üçüncü oyununu piyasaya sürdü. FPS oyunlarına aşina olanlar hemen hatırlayacaktır, ilk iki Quake oyununda, zayıf da olsa bir hikaye kurgusu mevcuttu ve yerel tabirle “ilerlemeli” bir aksiyon oyununun içindeydik. Bu oyunun sonundaki “Arena” eki ise oyunun tamamen farklı bir kurgu ile karşımızda olduğunun sinyallerini veriyordu.

Ne yaptın id software?

Quake III: Arena oyununda, sınırlı bir harita içerisinde botlar ile ya da multiplayer olarak diğer oyuncular ile kapışabiliyorsunuz. id software bu noktada ne düşündü bilinmez. Single player modda botlar ile kapışarak yeni haritaları açabiliyordunuz. Belki de id software, geleceğin multiplayerda olduğunu ve artan internet hızları ile geleceğin oyununu yaptıklarını düşündüler. Quake III, OpenGL‘den güç alan yeni grafik motoruyla dönemi için mükemmel grafik efektleri ortaya koymayı başarmıştı. Oyunun müzikleri de Bill Leeb tarafından hazırlanmıştı ve oldukça etkileyiciydi. Fakat takvimler 1999’u gösteriyordu ve bizim gibi ülkelerde hızlı internete erişim halen oldukça kısıtlıydı. Bu nedenle Türkiye gibi ülkelerde Quake III: Arena daha ziyade single player bir oyun olarak hafızalarda yer etti. Arena’da rengarenk Anarki ile kapışmak her ne kadar keyif verse de, oyunun tam potansiyeline erişmek mümkün değildi. İnternet kafelerde çeşitli LAN turnuvalarında oyunun multiplayer keyfi alınabilse de, ev kullanıcıları 56K modemleri ile pek de iyi bir multiplayer deneyim yaşamadılar.

Hala satışı devam eden bir efsane!

Dünyanın geri kalanında ise Quake III: Arena önemli bir turnuva oyunu olarak kendini ispatladı ve pek çok profesyonel oyuncuyu kendine çekti. Oyuna getirilen en büyük eleştiri, Quake ruhuna aykırı olarak bir single player hikaye modunun bulunmamasıydı. Gelişmiş ülkelerde geniş bant internet ile oyunun multiplayer kısmının tadına varılsa da, bizim gibi ülkelerde ADSL bağlantılar ancak bir kaç sene sonra yaygınlaşabilecek ve multiplayer oyun çılgınlığının keyfini Counter-Strike ilk beta sürümleri ile tadacaktı.

Pek çok diğer oyuna lisanslanan grafik motoru, kaliteli müzikleri ve durmak bilmeyen aksiyonu ile Quake III: Arena harika bir FPS klasiği. Oyun abandonware statüsünde değil ve yasal olarak edinmek için satın almanız gerekiyor. Bazı önde gelen satıcı linklerini aşağıya bırakıyorum.

Herkese iyi oyunlar

Quake III: Arena SATIN AL

Quake III: Arena DEMO İNDİR

1 geri izleme / bildirim

  1. Quake (1996) - Doksanlar Atari Salonu

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.