Quake (1996)

Yeni bir seri doğuyor!

1990’ların id Software açısından oldukça parlak geçtiği söylenebilir. Wolfenstein 3D, Doom 1 ve Doom 2 gibi oyunların yanısıra, Quake gibi bir markayı da yaratmayı başarmışlardı. Seneler 1996‘yı gösterirken ve Doom oyunlarının şokları tazeyken, id Software o dönem muhteşem görünen grafikleri ile kendisine hayran bırakan ilk Quake oyununu piyasaya sürmüştü. İlk Quake oyunu, abileri Doom 1 ve Doom 2 gibi karanlık bir dünyada geçmekle birlikte, içinde dolaştığımız dünyaya ortaçağ havasının hakim olduğu söylenebilir. Mermimiz bittiğinde etraftaki düşmanları haklamanın yolunun baltadan geçmesi, bu açıdan bir fikir vericidir. Oyun diğer id Software oyunlarında olduğu gibi, yine derin bir hikaye barındırmıyordu. Hükümetin yine portal kurcaladığı ve ters giden bir araştırma projesi sonucunda Dünyayı işgal eden yabancı bir ırkın temsicilerini hakladığımız, çeşitli ele geçirilmiş askeri tesislerde gezdiğimiz kabaca söylenebilir. Quake kod adlı nihai düşmanı yok etmek ile görevlendirilmiş, Ranger adı verilen bir askeri canlandırıyoruz. Oyundaki düşmanlar, yaratıklar ve bölümler ortaya konurken H.P. Lovecraft gibi isimlerden esinlenildiğini harita isimlerinden dahi anlayabiliyoruz.

id Software’ın Efsane Kadrosunun Son Oyunu

Geliştirme ekibinde John Carmack, John Romero, Adrian Carmack, American McGee gibi isimleri barındıran oyun, daha önceki id software oyunlarının aksine gerçek zamanlı bir 3D motoru kullanan ilk oyun olma özelliğini taşıyordu. OpenGL destekli grafik motoru sayesinde grafik kalitesini Doom 2’nin çok ötesine taşıyabiliyordu. Müzikleri Nine Inch Nails ve Trent Reznor imzası taşıyan oyun, ses efektleri ile de çıtayı yukarı taşımayı başarıyordu. Geliştirme sürecinde, John Romero oyunun bazı sekanslarının third person shooter formatında olmasını önerdi ve Ortaçağ benzeri savaşları bu TPS kısımlarına eklemeyi düşündü. Fakat yavaş ilerleyen kodlama süreci ve artan beklentiler nedeniyle bu kısımlar oyuna konmadı. Bu duruma içerleyen John Romero, oyun yayınlandıktan sonra id Software’i terketti ve kendi oyun şirketini kurduysa da, eski parlak günlerini bir daha asla yakalayamadı. Oyun safkan bir FPS olarak ve Doom formülüne bağlı kalara piyasaya sürüldü.

Toplamda 4 episode ve 28 haritalık bir single player modu içeren Quake, piyasaya sürülmeden önce shareware bir sürüm ile oyunculara tanıtıldı. Oyunun multiplayer kısmına da büyük emek harcanmıştı ve artan internet hızları ve network yetenekleri ile modern PC’lerin insanları evlerinden deathmatch keyfine ışınlayabilecekleri düşünülmekteydi. ABD’de yerleşik oyuncular, oyun piyasaya sürüldükten sonra telefon aracılığıyla oyunu satın alabiliyor ve bu shareware sürümü tam sürüme çevirebiliyorlardı. Kısa süre bu shareware sürümlerin hacklenerek satın almadan tam sürüm olarak kullanılabileceği farkedildi. Bu hata id Software’a ve oyunun yayıncısı GT Interactive’e pahalıya mal oldu. Büyük satış rakamlarına ulaşma şanslarını yitirdiler ve ABD’de satışların en yüksek olduğu Noel sezonunu kaçırdılar. Bütün bu aksilikler, oyun dünyasında bir klasik olan Quake’in, beklenilen satış rakamlarına ulaşmamasına sebep oldu. Quake yayınlandığı yılın en çok  satan oyunlarından biriydi fakat Doom ve Doom 2 ardından gelen beklenti o kadar büyüktü ki, herkes rekorlar kırılmasını bekliyordu. Öyle olmadı.

Quake, piyasaya sürüldüğü 1996 yılından, 1999 yılı sonlarına kadar toplamda 1,2 milyon civarı kopya satmayı başardı. Sega Saturn, Nintendo 64, Sony PlayStation hatta miadını dolduran Amiga gibi platformlara bile port edildi. Oyunun multiplayer kısmı, uzmanlık ve yetenek ile birleştiğinde büyük bir potansiyel barındırıyordu. Bu nedenle turnuvaları günümüzde dahi düzenleniyor. 1997 yılında, Microsoft tarafından düzenlenen turnuvalardan birinde, oyunun yapımcısı John Carmack, profesyonel oyunculardan biri ile iddialaşarak arabasını ortaya koymuş ve yenilerek arabasından olmuştur.

Hala satışı devam eden bir klasik!

Sonuç olarak Quake, oyun dünyasında yeni bir 3D devriminin kapılarını açmayı başarıyordu. Döneminin en ileri teknolojileri ile oluşturulan grafikleri, Trent Reznor imzalı müzikleri, pek çok farklı platformda cehennem zebanilerini andıran iblisleri pataklama fırsatı artık oyuncuların elindeydi. Böyle bir franchinseın devamı da elbette gecikmedi. Quake 2 ve Quake III: Arena da bir kaç sene içerisinde oyuncular ile buluştular. Quake 4 ise, ancak 2005’te bilgisayarlarımızla buluşacak ve hikayeyi Quake 2’nin bıraktığı yerden, yabancı bir gezegende devam ettirecekti. İlk Quake oyununun kaynak kodlarının yayınlandığını ve sevenleri tarafından oyunun çeşitli modlar, haritalar ile canlı tutulduğunu da ekleyelim.

Quake, yasal olarak ücretsiz edinilemiyor. Fakat Steam benzeri platformlarda, güncel PC’ler ile de çalışacak şekilde uygun fiyat ile bulabilirsiniz.

Herkese iyi oyunlar

Quake SATIN AL

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.