Nox (2000)

Genelde strateji oyunları ve C&C evreni ile tanıdığımız Westwood Studios, EA tarafından yutulduğu dönemde, bir RPG üzerinde çalışmaktaydı. Grafikleri ve oynanışı ile Diablo 1’i andıran oyun, 2000 yılında bilgisayarlarımıza teşrif etmişti. EA tarafından Origin platformunda zaman ücretsiz olarak da verilen oyunu, sizler için incelemek istedim ve geçtiğimiz günlerde tekrar bitirdim.

Westwood’dan Veda

Kendini ortaçağda ve Nox evreninde bulan bir karakteri canlandırdığınız oyunda üç farklı karakter sınıfı var. Bunlardan birincisi savaşçı. Diablo serisindeki Paladin’i andırıyor ve Ateş Şövalyesi olarak görevleri yerinize getiriyorsunuz. İkinci karakter tahmin edebileceğiniz gibi büyücü. Üçüncü ve son karakter sınıfı ise ok ve benzeri silahları kullanmada uzman olan ve Amazon’u andıran bir sınıf. Genel olarak karakterlerin ve hikayelerinin önemli farklılıkları olsa da, Diablo 2 gibi zengin bir skill ağacı olmadığından, oyun karakterleri derinleştirmekte yetersiz kalıyor. İlk kez oynayanlara tavsiyem Warrior /Savaşçı ile oyunu bir kez bitirmeleri ve dinamiklerini öğrenmeleri. Onun topu topu işe yarar iki skilli var zaten. Diğer 4 skill kullanılmasa da oyun rahatlıkla biter. Savaşçı ile oyunu bitirdikten sonra diğer sınıfları denemenizi tavsiye ederim.

Oyunun grafikleri 2000 yılı için yeterli ve ses efektleri tek kelimeyle muhteşem. Ayak sesleri, su sesleri, silah sesleri hepsi harika kotarılmış. Oyunun en büyük şanssızlığı Diablo 2 ile aynı dönemde çıkış yapması ve Westwood’un son nefesini verdiği bir dönemde piyasaya sunulması. En büyük eksisi ise Diablo 2 gibi bir yeniden oynanabilirlik sunmaması. Geçtiğiniz actleri ve bölümleri tekrar oynama, farklı itemler toplama ve karakteri geliştirme gibi bir şansınız yok. Oyunun item setleri, yaratıkları, ve bölümleri Diablo 2 gibi bir klasiğin çok çok altında kalıyor. Oyun bitene kadar toplamda 20-30 kadar düşmanla karşılaşıyorsunuz. Karakteriniz çok yavaş level alıyor ve kuşanabileceğiniz item çeşidi çok az.

RPG Severler için Nostalji

Single Player modu toplamda 8-10 saatinizi bile almayacaktır. Oyunun multiplayeri eğlenceli fakat sunucuları artık kapalı. Yine de arkadaşlarınızla LAN kapışmaları son derece keyifli olacaktır. Sonuç olarak şunu söyleyebilirim: Nox iyi bir vakit geçirmelik. Fakat 2000 yılında bu oyunu Diablo 2’nin rakibi olarak piyasaya sürmek büyük hata. Pek çok oyuncu muhtemelen oyunun adını bile bilmiyor. RPG severler mutlaka bir şans vermeli ve oyunu bitirmeli. Fakat Diablo 2’nin item ve bölüm zenginliğini beklemeyin. İyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.