Netflix’ten Oyun Tarihi Belgeseli : High Score

Pong’dan günümüze :HIGH SCORE

Oyunlara ve tarihçelerine meraklıysanız, yeni Netflix belgeseli High Score tam size göre. 2020 tarihli yapım belki de ilk konsol olarak kabul edeceğimiz Pong‘dan başlayarak oyunların değiştirdiği dünyayı kronolojik olarak gözümüzün önüne seriyor. Atari (arcade) salonları, Nintendo, SEGA, PlayStation gibi konsolların yapımcıları ve oyun geliştiricileri ile röportajlar da içeren belgesel, oyun endüstrisinin nasıl bugünlere geldiğini, bu süreçte rol alan yaratıcı insanları, oyunların evrimini ve arka plandaki çabayı gayet iyi bir şekilde yansıtıyor. Street Fighter, Mortal Kombat, Doom, Wolfenstein, ATARI, Nintendo, gibi oyunların ve markaların arkasındaki isimlerin hayatlarına hızlıca göz gezdirip, 1970’lerden 2000’lere kadar uzanan üretkenlik çabalarını göz önüne seriyor.

SEGA, NINTENDO, DOOM ve DAHA NİCELERİ

İlk sezonu 6 bölümden oluşan belgesel serisinin devamı da gelecek gibi duruyor. Belgeselin ilk sezonu 1970’lerin sonlarına doğru oluşan Pong çılgınlığı ve onu izleyen kara kutu “ATARI” ile başlıyor, John Carmack ve John Romero’nun büyük hitleri Doom ile son buluyor. Belgeselin ilk sezonunun ağırlıklı olarak konsolları ve arcade oyunları içerdiğini, bilgisayarların oyun cihazları olarak kullanımının ancak 1990’ların başlarında gerçekleştiğini ve bu yönüyle ilk sezonun kronolojik olarak PC oyunculuğuna yeterince yer ayırmadığını ekleyelim. Muhtemelen ikinci sezonda Windows işletim sistemi ile iyice yükselişe geçen PC oyunculuğuna ağırlık verilecek ve konsol dünyasının yeni devi Sony PlayStation belgeselde yerini alacak. SEGA’nın genç ölen efsanesi Dreamcast, XBOX’un konsol savaşlarına girişi ve Nintendo’nun akıllıca hamleleri GameCube ve Wii’de ikinci sezonda kendisine yer bulabilir.

Eğer oyunlar ve oyun endüstrisinin evrimi ilginizi çekiyorsa, mutlaka şans vermeniz gereken bir belgesel High Score. Bir Netflix klasiği olarak araya sıkıştırılan siyahi, LGBT ve kadın karakterlerin oyun dünyasında çektiği sıkıntıların anlatıldığı sıkıntılar belki bağlamdan uzak gelebilir. Bunun dışında belgeselin her dakikasi iyi düşünülmüş, görselleştirilmiş ve anlatıya katkıda bulunan bir arşiv niteliğinde. High Score’u Netflix Türkiye üzerinden izleyebilirsiniz.

Herkese iyi seyirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.