Medal of Honor Pacific Assault (2004)

Medal of Honor Pacific Assault, EA’in meşhur Medal of Honor serisinin yedinci oyunu. Sizlere daha önce sitemizde zaman zaman daha güncel oyunlara da yer vereceğimizi söylemiştim. Bu oyun da onlardan birisi. İlk olarak PlayStation konsolunda ünlenen oyun, daha sonra Medal of Honor: Allied Assault adlı oyunla PC’lere de teşrif etmişti. MoA : Allied Assault oyununda Normandiya çıkarmasına katılan bir karacı asker olarak görev yapıyorduk. Bu oyunda ise Pasifik cephesine gidiyor ve bir deniz piyadesinin gözünden hikayeye tanık oluyoruz.

FPS formatındaki oyun, LithTech grafik motorunu Havok fizik motoru ile entegre ediyor. Yüksek ayarlarda dönemi için harika grafikler sunmayı başarıyor oyun. Kullanılan silahlar ve tarihsel ilişkilendirme de başarı ile oyuna aktarılmış. Gerçek hayatta olduğu gibi M1903 Springfield ile 1942’de oyuna başlıyor ve  (1943 ve sonrası) daha sonra M1 Garand ile donatılıyorsunuz. Sağda solda bulduğunuz Japon silahlarını da alma şansınız var. Toplamda 2 silah ile gezebiliyorsunuz. Ayrıca el bombası ve patlayıcı kullanma hakkınız ile beraber toplam 4+1(dürbün) eşya slotunuz var.

Teknik anlamda oyunun sıkıntısı yok. Grafik motoru tüm imkanları zorluyor. Sesler iyi fakat… Oyun Japonya’nın ormanlarını ve ABD deniz piyadelerinin yaşadığı şokları tam olarak aktaramıyor. Tüm bölümler bir koridorda ilerlemekten ibaret. Etrafınızdaki ağaçlar bir texture’dan ibaret ve ana yolun dışına çıkmanız imkansız. İlerleyebileceğiniz dünya, Quake 2’den çok da farklı değil. Aslında tüm oyun koridor savaşlarından ibaret fakat etrafa serpiştirilen ağaçlar, siperler, silahlar ile geçit yollarınız zenginleştirilmeye çalışılmış. Çok uzun yıllar evvel çıkan Duke Nukem 3D motorlu NAM oyununun bundan daha geniş bir dünya sunduğunu söyleyebilirim kısıtlı imkanlarına görece.

Dolayısıyla oyun ziyadesiyle tekdüze ilerliyor. Yüksek zorluk seviyesinde makineli tüfek ateşleri ve ölümsüz Japon askerleri canınızı sıksa da, oyun en fazla 7-8 saat içerisinde bitirilebilir. Fena bir oyun değil Pacific Assault fakat Allied Assault’un yaptığı devrimi yapmaktan uzak. Yine de Pasifik cephesi hakkında biraz bilgi edinebilir, kaliteli bir FPS deneyimi yaşayabilirsiniz. Benim puanım 75/100.

Oyun zaman zaman EA’in kendi oyun platformu olan Origin üzerinden ücretsiz olarak dağıtılıyor. Bu şekilde ücretsiz bir biçimde edinebilirsiniz.

İyi oyunlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.