Majesty

Muhteşem bir fikir!

Cyberlore’un unutulmaz klasiği Majesty, halen satışı devam eden ve çıkarılan HD versiyonu ile modern monitörler ve grafik sistemleri için de uyumlu hale getirilmiş harika bir oyun. RTS/RPG elementlerinin harmanlandığı oyunda bir fantazi krallığını yönetiyorsunuz. Çeşitli görevleri kral olarak yerine getirmeye çalıştığınız oyunda, bazen ülkenize musallat olan bir hastalıkla mücadele ediyor, bazen şeytan ile pazarlık ederek istediği parayı kısa sürede bulmaya uğraşıyor, bazen karavanlarınızın güvenliğini sağlıyorsunuz.

Kahramanlarınız sizi dinleyecek mi?

Oyunu benzerlerinden ayıran ise, sizin olaylara müdahale imkanınızın kısıtlı olması. Siz ülkeyi inşa ediyor, savaşçı, izci, haydut ve büyücüler için loncalar kuruyorsunuz fakat bu karakterleri doğrudan savaşa sokamıyorsunuz. Loncalardan çıkan bu cengaverler yapay zeka tarafından yönlendiriliyor ve krallığınıza musallat olan belalar ile kendileri savaşıyorlar. Sizin yapabileceğiniz tek şey onlara üst seviye silahlar yapacak olan demircileri, healing potion satacak marketleri kurmak ve biraz para ile onları teşvik etmek. Hayatta kalan kahramanlarınız hızlıca level atlıyor ve ülkenizdeki tehditleri daha da başarı ile ortadan kaldırıyorlar. Savaşçı, haydut, izci, büyücü loncalarına ek olarak Elf loncası ve bazı bölümlere özel olarak açılan tapınaklardan hero çıkarabiliyorsunuz oyunda. Haritayı açmak için izcilere, iyi bir ekonomik getiri için haydutlara, şeref ve onur için çarpışan dayanıklı şövalyeler için savaşçılara, büyüleri ile geniş bir alanı bir anda temizleyebilen Gandalf’lar içinse büyücü loncasına ihtiyacınız var. İzciler okçulukta çok iyiler. Savaşçılar dayanıklılar. Haydutlar para için her görevi kabul ediyorlar. Büyücüler ise kırılganlar fakat belirli bir levelden sonra neredeyse ölümsüz olabiliyorlar. İyi bir ekonomi için pazar yeriniz mutlaka kurulu olmalı ve en üst seviyeye güncellenmeli. Büyücülerin kendini geliştirmesi için kütüphane ve diğer heroların daha iyi silahlar edinmesi için de Blacksmith yapmayı unutmayın. Oyunun ekonomik yönünü kavramanız biraz zaman alacaktır zira temel gelir kaynağınız vergiler ve vergi memurları sık sık ölüyorlar. Onların gezi rotalarını manuel olarak ayarlamayı zamanla öğreneceksiniz.

Oyun ekonomik yönüyle ve sizin kısıtlı müdahalenize izin vermesiyle türe muhteşem bir yenilik getirdiği için, halen sevenleri tarafından oynanıyor ve çeşitli modlar ve senaryolar ile güncelleniyor. Grafikler zamanımıza göre ilkel fakat oyun için işlevsel. Bazı görevler cidden çok zor. İyi stratejiler istiyor. Sesler ve müzikler yeterli seviyede. Steam üzerinden Majesty HD versiyonu cüzi bir miktara alıp bu evrene dalabilirsiniz. Özellikle ticaret ve para toplama ile ilgili görevler ile zaman kısıtlaması olan görevler oyuncuları zorlayacaktır. Fakat Majesty gerçekten harcadığınız vakti hak eden, sıradışı bir oyun. 2008 yılında oyunun üç boyutlu versiyonu olan Majesty 2 de piyasaya sürüldü fakat ilk oyunun havasının yanından bile geçemedi. 2D RPG/RTS sevenler Majesty’ye mutlaka bir şans vermeli derim.

İyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.