Half-Life

Half-Life : FPS Dünyasında Bir Devrim 

Half-Life, o güne kadar adı sanı pek duyulmamış Valve adlı bir şirketin oyunuydu. Oyunun dağıtımını, o dönemlerin önde gelen oyun dağıtımcısı Sierra Studios üstlenmişti. Valve adını ise, bugün oyuncular çok yakından tanıyor. Elbetteki sektörün kaderini kökünden değiştiren ürünleri Steam sayesinde. Fakat Steam, Valve’in ilk büyük devrimi değildi. Valve, esas devrimi, 1998 yılında Half-Life adlı oyunları ile yapmıştı.

Half-Life neden FPS türü için bir devrim niteliği taşıyordu?

1-Önünüze gelen her şeyi vurup devirdiğiniz diğer oyunların aksine, sıradışı bir senaryo, harika bir hikaye anlatımı ve realistik bir oynanış içeriyordu.

2-O döneme kadar bir FPS için hazırlanmış en akıllıca bölüm ve bulmaca tasarımlarını bünyesinde barındırıyordu.

3-Oyun, Quake 1 motorunun geliştirilmiş bir versiyonu ile hazırlanmasına rağmen, grafiksel olarak da döneminin en başarılı işlerinden biriydi.

4-Multiplayer modu, sıradışı silah tasarımlarının da etkisiyle büyük bir eğlence vaad ediyordu.

5-Hikayeyi, başroldeki kahramanımızın kendi gözünden “yaşıyorduk”. Diğer oyunlar ise, hikayelerini anlatmak için oyun akışını durdurarak videolar göstermeyi tercih etmekteydi. Half-Life’ta ise, herşeyi bizzat yönettiğimiz karakterinden görüyorduk ve hikayenin ilerleyişini oyun durmuyordu.

Half-Life, sadece bir oyun olmanın ötesinde, motoru ve mod sistemi ile başka oyunlar için de geliştirme platformu oldu. Başta Counter-Strike olmak üzere, pek çok popüler modu daha sonraki yıllarda bilgisayarlarımızı meşgul etti. Baş karakter Gordon Freeman, oyun dünyasının en sessiz ama karizmatik karakterlerinden biri olmayı başardı. Oyunda karşılaştığımız güvenlikçiler, deniz piyadeleri, XEN yaratıkları ve elbette ki G-Man başlı başlarına birer fenomen oldular. Güvenlikçi Barney Calhoun ve deniz piyadesi Adrian Shephard, oyunun daha sonra çıkan genişleme paketlerinde (Opposing Force ve Blue Shift), kendi hikayelerini dahi anlattılar.

Sonuç olarak Half-Life oyun dünyasının en unutulmaz oyunları arasına yerini çoktan yazdırdı. Hala bu klasiğe bir şans vermediyseniz Steam’den tüm seriyi bir paket sigara parasına alabilir ve muhteşem bir hikayenin içinde kendinizi bulabilirsiniz.

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

İyi oyunlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.