Grand Prix 2 (1995)

Grand Prix 2

Geoff Crammond İmzalı

Formula 1 tutkunları için, daha önce sitemizde 1999 tarihli Psygnosis yapımı Formula 1 ’99 oyununa yer vermiştik. Bugün ise 1990’ların ortalarında yarış oyunları dünyasına bomba gibi düşen MicroProse simülasyonu Grand Prix 2 oyunu ile karşınızdayız. Kuzey Amerika pazarına Grand Prix II olarak sürülen oyun, 1994 Formula 1 Şampiyonası lisansına sahip, MS-DOS platformu için çıkarılmış bir yarış simülasyonu. 3D dokular ve SVGA grafikler içeren oyun, 1994 sezonunun tüm takım, pilot ve pistlerini içeriyor ve 1991’de çıkarılan ilk Grand Prix oyununun devamı niteliğini taşıyor. Dönemi için başarılı bir fizik motoru, araç hasar sistemi ve farklı kamera açıları içeren oyun, 1990’ların devrimsel ve ikonik yarış oyunlarından birisidir.

Diğer simülasyon oyunlarının aksine daha alt seviyedeki oyuncular için bir “arcade” modu bulunmayan oyunda, 5 zorluk seviyesi bulunuyor. Seçtiğiniz zorluk seviyesine göre çeşitli sürüş yardımlarını kapatarak oyunu simülasyondan uzaklaştırarak biraz daha kolay oynanır hale getirebilirsiniz. Oyunda rastgele bir hasar sistemi de bulunuyor. Herhangi bir kaza olmamasına rağmen vites kutusu, motor ya da elektronik arızası ile yarış dışı kalmanız her zaman olasılıklar dahilinde. Farklı kamera açıları içeren oyunun ana kamerası, bir simülasyona yakışan kokpit kamerası elbette. Bugün bize komik gelse de, oyunun 30 saniyelik bir replay özelliği ve şampiyonalarınıza devam etme olasılığı sunan save-game sistemi içerdiğini eklemeliyiz. Oyundaki en büyük eksiklik yağmurlu hava koşullarının olmaması. Tüm yarışlar kuru zeminde koşuluyor.

Oyun dünyasının giderek kapitalistleştiği ve oyun geliştirme bütçelerinin büyüdüğü bir dönemde Grand Prix 2’nin tek bir adam (Geoff Crammond) tarafından kodlandığını ve geliştirildiğini ekleyerek bu oyunla ilgili incelememizi sonlandıralım. Aslında bir savunma sanayii çalışanı olan Crammond, fizik eğitiminin de getirdiği becerilerle 1990’larda oldukça kaliteli yarış simülasyonları programlamayı başardı. Grand Prix 2 de bu oyunlardan biriydi. Aşağıdaki linkten oyunu indirebilirsiniz.

Herkese iyi oyunlar.

Grand Prix 2 İNDİR

Grand Prix 2 TARAYICIDAN OYNA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.