Formula 1 ’99

Schumacher – Hakkinen – Olips Motor Spor

Bir dönem ülkemizde Formula 1 oldukça popülerdi. Özellikle Schumacher-Hakkinen rekabeti üzerinden şekillenen ülkemizdeki Formula 1 izleyiciliği, özel motor sporları programları, F1 Racing gibi dergilerin Türkçe olarak satışa sunulması ile bir dönem adeta baharını yaşadı. Hatta Formula 1 yarışları ülkemizde de gerçekleştirildi. Daha sonra ise dünya ile paralel olarak ülkemizde de F1’e olan ilgi maalesef düştü. Önce Türkiye Grand Prix’i takvimden çıkarıldı. Formula 1 yarışlarının paralı yayın platformlarına geçişi de genç izleyicileri uzaklaştırdı. Son yıllarda ise Formula 1’e olan ilgi ülkemizde tekrar canlanmaya başladı. Bu ilgiye paralel olarak Türkiye Grand Prix’inin tekrar takvime girdiğini de belirtelim.

Psygnosis Formula 1 ’99

Tekrar oyunlar dünyasına dönecek olursak 1990’ların ikinci yarısında Psygnosis firması PC ve PlayStation konsolları için Formula 1 lisansı ile oyunlar yayınlamıştı (Geliştirici Studio 33). Daha sonra Sony Computer bünyesine giren Psygnosis bu oyunlar ile ortalama bir performans sergiledi diyebiliriz. Burada incelediğimiz oyun ise Psygnosis’in Formula One 99 (Formula 1 99) oyunu. Dönemi için fena grafikler içermeyen oyun, Formula 1 ruhu ile tamamen ters bir arcade moduna sahipti. Bu modu kesinlikle pas geçmelisiniz. Kendine saygısı olan herhangi bir Formula 1 severin oynayacağı bir mod değil. Oyun grand prix modunda nispeten daha gerçekçi sürüş dinamikleri ile oynamanıza imkan veriyor. Oyunun yaşı itibariyle günümüz yarış oyunları ile kıyaslanabilir yanı elbette yok. Seri açısından bakıldığında, aynı firmanın Formula 1 ’97 oyunun bir nebze geliştirilmiş hali diyebiliriz. Çok daha bilinen o oyunu da yakında inceleyeceğim. Bu oyun o dönem iyi bir sistem isteyen, fakat bu sistem gereksinimlerinin karşılığını tam olarak veremeyen bir yapım. Oyunun en güzel yanı, pistleri dönemin teknolojisiyle gerçeğe olabildiğine yakın yansıtabilmiş olması.

Hakkinen, Schumacher, Irvine, Coulthard gibi isimler sizde bir çağrışım yapıyorsa oyuna bir şans verebilirsiniz. Belki benim gibi gözleriniz dolar ve dertli bir ah çekersiniz geçip giden yıllara. Fazla duygulanmadan oyunun indirme linklerini aşağıya bırakıyorum. Aynı dönemden daha sıkı bir yarış oyunu isteyenler Viper Racing‘e göz atabilirler.

Herkese iyi oyunlar.

Formula One 99 İNDİR

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.