Fallout

Bir Nükleer Felaket Hikayesi

1997 yılında oyun dünyasına bir bomba düştü. Bu bomba, Interplay’in nükleer felaket sonrası ABD’sinde geçen Fallout isimli RPG’siydi. Wasteland’ın izinden giden Fallout, post-acolayptic bir toplumu senaryosuna ve oynanışına harika yedirmesinin yanısıra, sıra tabanlı savaşları ile de oyun severleri mest etmeyi başarıyordu. Bunu yaparken de oyuncuları son derece zorladığını belirtelim.

Hikayemiz kabaca bir nükleer felaket sonrasında geçiyor. Ülkeler birbirine karşı nükleer kozlarını kullanmış ve bildiğimiz anlamıyla dünya tarihe karışmıştır. O eskinin devasa şehirlerinin yerlerini radyoaktif serpintinin en az olduğu bölgelerde kurulan ve az sayıda insanın yaşamını sürdürebildiği küçük kasabalar almıştır. Su son derece kıt bir kaynaktır. Paranın yerini nuka-cola adı verilen cola şişesi kapakları almıştır. Bir grup insan ise, bir nükleer sığınak deneyinin parçası olarak Vault (sığınak) adı verilen ve numaralandırılan sığınaklara yerleştirilmiştir. Bu sığınaklardakiler yer altında ve güvende yaşamaktadırlar. Fakat bu bir nevi hapis hayatıdır. Vault 13 (13 nolu sığınak)’te yaşanan bir su arıtma çipi arızasının sonucunda, 13 no’lu sığınaktakilerin su seviyesi tükenmeye başlamıştır. Sığınak yöneticisi, bizi seçer ve dış dünyaya yeni bir su çipi bulmaya yollar. Bu şanssız kişi oyunu oynayan biz oluyoruz.Onlarca yıl sonra ilk kez bir sığınak sakini dış dünya ile temas edecektir. Bu esnada dini duyguları kullanan ve hayatta kalanlar arasında kendisine sempatizanlar toplayan bir cemaat ise (tanıdık geldi mi) gizli gizli bir mutant ordusu yetiştirmektedir ve tüm insanları mevcut şartlarla daha uyumlu olan bu mutantlar ile değiştirmeyi planlamaktadır.

Oyunda karakter özelliklerimizi belirleyerek savaşçı, diplomat, karizmatik, iyi bir hatip, iyi bir teknisyen gibi kendinize özgü karakterler yaratabilir ya da bunların bir hibritini de oluşturabilirsiniz. Fallout çok ilginç bir oyun. YouTube tam çözümlerini izlerseniz, eline doğru dürüst silah almadan oyunu bitirenleri dahi görmeniz mümkün. Fakat bu sizi yanıltmasın. Fallout zor bir oyun. Envanterinizi iyi yönetmek, savaşlarda sıranızı akıllı kullanmak ve karakter puanlarınızı çok iyi dağıtmak zorundasınız.

Fallout hakkında söylenecek sözler bitmez. Devam oyunları şu anda Bethesda tarafından geliştirilen ve dallanıp budaklanan hikayesi ile milyonları etkisine alan Fallout, tüm zamanların en iyi RPG oyunlarından biri. Diyaloglardan karakterlere, silahlardan questlere kadar böylesi bir daha yapılmadı. Mutlaka RPG sevenler tadına baksın. Takıldığın yerde tam çözümlere bakın. Zira oyun zor ve bazı questler biraz yaratıcılık gerektirebilir. Fallout şu anda aktif olarak satılıyor. Gog.com gibi sitelerden alabilirsiniz.

İyi oyunlar

Fallout Satın Al

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.