En Unutulmaz Oyunlarıyla Sega Mega Drive

Sega Mega Drive

SEGA Mega Drive / Genesis

Kuzey Amerika’da bilinen ismiyle SEGA Genesis, Avrupa’da ve ülkemizde bilinen ismiyle SEGA  Mega Drive, Ağustos 2019 itibariyle 30 yaşına bastı. 1988’de Japonya’da, 1989’da ise ABD’de tüketiciler ile buluşan konsolun, 90’ların ilk yarısına damga vurduğu ve Nintendo’nun SNES ürününün en büyük rakibi olduğu söylenebilir. Nintendo’dan daha güçlü ses kartı ve Sega’nın System 16 arcade kartının minyatür bir versiyonunu barındırması, konsolun en büyük artılarıydı. Konsolun sloganı ise SEGA’nın baş düşmanına bir gönderme içeriyordu.

Genesis Does What Nintendon’t

SONY o zamanlar piyasada bile yoktu. SEGA, daha sonra Saturn ve Dreamcast adlı iki konsol daha çıkarsa da, Mega Drive dönemindeki başarısını asla tekrar yakalayamadı. Nostalji çılgınlığından kendi payına düşeni kapmak isteyen SEGA, Eylül 2019’da konsolun mini bir versiyonunu 80 dolara satışa çıkarmayı planladığını da, oyun severlere hatırlatalım.

Yaş günü ve Mega Drive’ın mini versiyonunun şerefine, bizde bazı unutulmaz Mega Drive oyunlarını tekrar hatırlatmak istedik.

Sonic 3 & Knuckles

Sonic sadece SEGA’nın maskotu olmakla kalmadı, hızlı oynanışı, akıllıca tasarlanmış bölümleri ve müzikleri ile platform oyunlarında bir devrim yaptı. Sonic ile mücadele edebilmek için, Nintendo da çok iyi platform oyunları piyasaya sürmek zorunda kaldı.

Gunstar Heroes

Hızlı oyun tarzı, kaliteli müzikleri, renkli grafikleri ve iki kişilik oyunda büyük eğlence sunması sebebiyle, Gunstar Heroes en iyi Mega Drive oyunlarından biri olarak göze çarpıyor. Toplamda 4 silah ve 7 level içeren oyun, unutulmayanlar arasında yerini aldı.

Streets of Rage 2

Beat ’em Up denilen türün en iyi temsilcilerinden biri olan oyun, eski klasiklerden Golden Axe benzeri bir oynanışa sahip. Şehri işgal edilen mafyatik oluşuma karşı dövüşen 4 farklı karakteri oynayabildiğiniz oyunun müzikleri o kadar iyiydi ki, bazıları radyolarda istek olarak bile çalındı.

Outrun

SEGA Mega Drive’da da kendisine yer bulan unutulmaz bir arcade klasiği olan oyun, 3D unsurlar içeren ilk yarış oyunlarından biriydi.1981 tarihli Cannonball Run filminden esinlenen oyun, tüm zamanların en çok oynanan yarış oyunlarından biri olabilir.

Disney’s Aladdin

Disney’in para basma makinelerinden biri olan Aladdin, aralıklı olarak sinemaları ve oyun konsollarını şenlendirmekten çekinmeyen bir marka. Aladdin’in Mega Drive oyunu da, etkileyici detayları, atmosferi ve doğu temalı hikayesi ile harika bir platform oyunu olmayı başarmıştı. Oyunu şurada web sitemizde daha önce incelemiştik. PC versiyonunu bu linke tıklayarak tarayıcınızdan oynayabilirsiniz.

NBA Jam Tournament Edition

Hızlı ve smaç/şov odaklı oynayış tarzıyla, konsol oyunlarının etkileyici spor simülasyonları yapmakta zorlandıkları bir dönemi atlatmalarını sağlayan NBA JAM, basketbol sevenler için konsollarda bir alternatif yaratmayı başardı.

Shinobi III: Return of The Ninja Master

Sega’nın aslında arcade makineler için yarattığı bir ürün olan Shinobi, aslında klasik bir side scrolling oyun olarak göze çarpsa da, SEGA’nın arcade makinalarından ev konsollarına geçişinin bir sembolü oldu. Bunu ise hızı ve zorluğu aynı potada eriterek başardı.

Golden Axe

Yukarıda incelediğimiz Shinobi ve Streets of Rage oyunları ile benzer, side scrolling olarak tabir edilen türdeki bir arcade oyunu olan Golden Axe, ek olarak fantazi unsurları da içeren bir yapımdı ve arcade makinalarından Mega Drive’a transfer oldu, 1989 tarihli oyun, bugün bile zevkle kendini oynatıyor.

Ghouls ‘n Ghosts

Arthur adlı bir şövalyeyi canlandırdığınız ve Prenses Prin Prin’i canavaların elinden kurtarmaya çalıştığınız bir arcade portu olan Ghouls ‘n Ghosts, inanılmaz zorluk seviyesi ve bölüm tasarımları ile akılda kalan bir oyun oldu.

Ecco the Dolphin

Bir fırtına sonucu ailesinden ayrı düşen akıllı yunus Echo’yu canlandırdığınız oyunda, Atlantis’in derinliklerine inerek sıradışı maceralara atılıyor denizlerde geçen bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Mega Drive için özel olarak üretilen oyun, büyük ilgi çekti ve devam oyunları gecikmedi.

Super Street Fighter 2

Street Fighter serisini bilmeyen yoktur sanıyorum. CAPCOM‘un unutulmaz 2D dövüş oyunu, pek çok farklı platformda, farklı versiyonlar ile görünse de, Mega Drive için en iyi sürüm “Super” başlıklı olandı. Arcade makinalarındaki renklerin ve hissiyatın daha iyi yansıtıldığı oyun, SEGA’nın Nintendo’daki Street Fighter 2 oyunlarından daha etkileyiciydi.

Elbetteki SEGA Mega Drive’ın unutulmaz oyunları bunlar ile sınırlı değil. Bu oyunları günümüzde oynamak isterseniz XBOX, PlayStation gibi modern konsollar için SEGA’nın ürettiği arcade paketlerini alabilir, ya da iyi emülatör ile oyunların ROM dosyalarını bulmayı deneyebilirsiniz. SEGA’nın Mega Drive’ın mini replikasını tekrar üretmeyi plandığını da tekrar hatırlatayım.

Herkese iyi oyunlar.

Not: Bu yazı, BusinessInsider’ın ilgili makalesinden çeşitli alıntılar içerir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.