En İyi SNES Emülatörleri

Super Nintendo Entertainment System, ya da kısa adıyla SNES, tüm zamanların en popüler oyun konsollarından biri. Çıkışının üzerinden 25 seneden fazla zaman geçmiş olsa da, pek çok klasik hala bu konsola çıkmış durumda. Oyun severlerin halen aklından çıkmayan pek çok klasik oyunla ilk kez tanıştığımız konsol, klonları ve türevleri ile de belki de tüm zamanların en çok satan makinelerinden biri oldu. Günümüzde SNES emülasyonu çok kolay ve düşük işlemci gücü ile de sorunsuz bir emülasyon sağlanabiliyor. Bu emülatörlerinden önde gelenleri sizin için derledim.

Snes9X

Snes9X, uzun yıllardır geliştirilen, sorunsuz bir yazılım. “Accuracy” olarak da testlerde ortalama sonuçlar veriyor. Geliştirilmesi uzun yıllardır devam eden emülatör, düzenli olarak güncelleniyor. Snes9X’in kullanım kolaylığı ve uzun zamandır piyasayı domine eden emülatör oluşu nedeniyle, kullanımı ile ilgili kaynak bulmak da son derece kolay. Ayrıca sistem gereksinimleri oldukça düşük. Nispeten güçsüz bir bilgisayar ile de Snes9X’i sorunsuz çalıştırabilirsiniz.

snes9x_1_53

Snes9X Anasayfa

Snes9X Download

ZSNES

ZSNES, bir dönemin en popüler ve eğer amaç SNES emülasyonu ise akla gelen ilk programıydı. Zaman içerisinde geliştirilmesi yavaşladı, zamanın gerisinde kaldı ve istenildiği ölçüde güncellenmedi. Buna rağmen, input lag değeri en düşük olan emülatör olma özelliğini koruyor. Windows, Linux, FreeBSD ve DOS işletim sistemleri ile çalışabilen ZNES’in kaynak kodları da herkese açık bir vaziyette. ZNES ile ilgili en yaygın görülen şikayetler bazı oyunlarda yaşanan ses problemleri. ZSNES, hacklenmiş ROMlarla oynamak isteyenler, çok eski pentium ve celeron tarzı işlemcilere sahip olanlar için de tavsiye edilen emülatör aynı zamanda. Fakat accuracy olarak diğer emülatorlerin oldukça gerisinde olduğunu belirtelim.

ZSNES_Interface_Windows
ZSNES Anasayfa

ZSNES İndir

Retroarch

Retroarch, Windows, MAC ve Linux ortamlarında çalışabilen, aslında pek çok emülatörün üzerinde çalışabileceği ortak bir platform. Eğer bir çekirdek ve BIOS bulabilirseniz, Retroarch ile PlayStation ya da Dreamcast, Gamecube, Wii, Nintendo 3DS gibi konsolları da emüle edebiliyorsunuz.
1499901337887

Retroarch ile ilgili gelecekte detaylı bir inceleme yazısı planlıyorum. Şunu söylemeliyim ki, Retroarch tüm emülasyon sevenler için ümit vaat eden, kaliteli ve ücretsiz bir proje. Pek çok grafik, ses ve kontrolör ayarını kurcalamanıza izin veriyor. Bunu modern konsollarınkine benzer bir arayüzle ve yüksek accuracy ile yapması da Retroarch’ı özel ve nitelikli bir yazılım yapıyor. Retroarch ile SNES emülasyonu yapmak isterseniz, RA bsnes-mercury çekirdeğini kullanıyor. Bu çekirdek, şu ana kadar geliştirilmiş en iyi SNES emülasyonunu yaptığını iddia ediyor. Deneyip görmek tamamen sizin elinizde.

logo

Retroarch Anasayfa

———————————

Emülatör ile ilgili yasal tartışmaların devam ettiğini de belirtelim. Emülatörlerin indirilmesinde bir sakınca olmasa da, oyunların hakları ve lisansları halen konsol üreticisi firmada olduğundan, genelde ROM olarak tabir edilen oyun dosyalarının indirilmesi pek çok ülkede illegal olarak kabul ediliyor. Bu nedenle yasal sorumluluk tamamen size aittir. Yukarıda bahsettiğimiz emülatörlerin web sitelerinde de herhangi bir ROM dosyası mevcut değildir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.