Duke Nukem 3D

Oyun dünyasının en Amerikan, en alaycı, en sıradışı karakterlerinden biriyleyiz. Duke Nukem ile. id Software’ın Wolfenstein ve Doom serisi ile patlattığı bombaların ardından, 3D Realms‘in FPS türünü 1996’da bu kadar ileriye götürebileceğini tahmin etmek pek kolay değildi. Duke Nukem 3D‘nin ardından Doom I ve II ilkel grafikli çocuk oyuncağı gibi kalıyordu. 3D Realms, striptizci kızlarla etkileşime girebileceğiniz, lavaboda elinizi yıkayabileceğiniz, az önce çatıştığınız sinemada açık saçık film oynatabileceğiniz, son derece etkileşimli ve düzgün grafikli bir oyun ile karşımıza çıkmayı başarmıştı. Hem de sevilen kahraman Duke Nukem ile.

Döneminin muhteşem FPS oyunlarından biri olan Duke Nukem’ın devam oyunu da büyük bir heyecan ile beklendi. Fakat yıllar süren geliştirme süreci ve oyunu bekleyenlerin artık evlenip çoluğa çocuğa karışmış olmaları Duke Nukem Forever adlı devam oyununun beklediği ilgiyi görmesini engelledi. 1996 tarihli Duke Nukem 3D’den tam 15 sene sonra geldi devam oyunu. 2011’de. Bu yazının konusu o oyun değil ve bu nedenle fazla üzerinde durmayacağım. 3D Realms’in o dönem yaptığı Duke Nukem 3D, hala damaklarda bıraktığı tat ile adından söz ettiren bir yapımdır.

Oyunun indirme linkini veremiyoruz zira satışı aktif olarak halen devam ediyor ve abandonware statüsünde değil. Oynamak isteyenler, shareware ya da demo olarak edinebilir ya da tam sürümünü satın alabilirler. Bu muhteşem FPS klasiğini oynamayanlar çok şey kaçırıyor.

İyi oyunlar

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.