Doom

Doom Efsanesi

Wolfenstein ile birlikte FPS dünyasında bir devrim yaratan oyundan bahsedeceğiz bugün. id Software‘ın unutulmaz klasiği Doom‘dan bahsediyoruz elbette. Bir id klasiği olarak, döneminin en yüksek sistem gereksinimleri ve en kaliteli grafikleriyle bilgisayarlarımızı süsleyen oyun, gerilim yüklü atmosferi, kanlı savaşları ve geniş silah çeşidi ile de bizleri saatlerce başında tutmayı bilmişti. O dönem nice oyuncuya bilgisayar yenileten bir oyundu kısacası.

Geliştirici ekip içerisinde John CarmackJohn RomeroAmerican McGee gibi oyun dünyasının efsane isimlerini barındıran oyun, gerçekten de dönemi için zamanının çok çok ötesinde bir yapımdı. Oyunda UAC (Union Aerospace Corporation) adlı bir şirket için Mars’ta paralı askerlik bir yapan isimsiz bir piyadeyi canlandırmaktaydık. Senaryoda çok da büyük detaylar aramaya gerek yok. Kabaca, Mars’tayız ve başımız cehennem zebanileri ile belada. Üstümüze sürüler halinde gelen yaratıkları yok etmek ve hayatta kalmak tek amacımız. Bunu dönemin ilkel mouse ve klavye kombinasyonu ile birleştirince işimizin ne kadar zor olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım. 

Cehennem Zebanileri İle Kapışma

1993 tarihli Doom, IBM uyumlu PC’lere 3 boyutu getiren, çok oyuncu desteği sunan ve FPS’lerin atası olarak gösterilen bir oyun. id softare tarafından sunulan WAD desteği ile oyuncuların kendi grafik ve modlarının oyuna eklenebilmesi de, o dönem için oldukça cesur bir adımdı denebilir.

Çıkış tarihinden itibaren yaklaşık 10 milyon sattığı ve 50 milyon bilgisayara kurulduğu tahmin edilen Doom, daha sonra bir seri haline geldi ve geliştirilmeye devam etti. Hatta Doom evreninin bir filmi de çekildi. Serinin hakları günümüzde id Software’ı satın alan Bethesda’nın elinde ve 2016 tarihinde yeni bir reboot oyunu ile Doom efsanesi tekrar raflarda yerini aldı. Bu arada sizler ilk Doom oyununu tekrar oynamak isterseniz, şu adreste modern PC’ler için geliştirilen porta bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bu FPS klasiğinin halen yasal olarak satışına devam ediliyor. Dolayısıyla indirme linki vermemiz doğru olmayacak. Oyunu satın almak isterseniz aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.Ya da, bu efsaneyi tarayıcınızdan oynayabilirsiniz. Evet yanlış duymadınız. DosBox artık tarayıcı üzerinden çalışabiliyor ve sizi Mars’a götürmek için hazır. Aşağıdaki linke tıklamanız yeterli.

İyi oyunlar,

Tarayıcıdan Oyna

Doom Satın Al

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.