Battlefield 1942

Sitemizin adı ile uyumlu olmasa da, erken dönem 2000’ler oyunlarına da yer veriyoruz. Daha önce burada 2000 çıkışlı Raven Software oyunu Soldier of Fortune‘dan bahsetmiştik. Bu sefer ise multiplayer oyun dünyasına yön veren çok özel bir başka oyun ile karşınızdayız. EA ve DICE ortaklığında geliştirilen Battlefield 1942‘den bahsedeceğiz. Battlefield bir FPS ama sadece FPS değil. Oyunda FPS formatında İkinci Dünya Savaşının çeşitli haritalarını oynayabiliyorsunuz. Fakat işin güzel yanı uçaklar, tanklar, jeepler, denizaltılar, uçaksavarlar ve diğer her türlü araç gereci kullanabilmek mümkün. Dolayısıyla oyuna sadece basit bir multiplayer FPS gözü ile bakmak hata olur.

Battlefield 1942 botlar yardımı ile single player olarak da oynanabiliyor. Oyunda bildiğimiz anlamda bir campaign ya da hikaye modu yok. Sırasıyla haritaları oynayabiliyor ya da istediğiniz bir haritada istediğiniz zorluk ayarları ile devam edebiliyorsunuz. Operation Market Garden, Iwo Jima, Berlin müdafaası, Kursk tank savaşı gibi meşhur savaşlar oyuna muhteşem bir şekilde adapte edilmiş. Devasa haritalarda onlarda oyuncu ile savaşın keyfini çıkarabilirsiniz. Bazı oyuncular tankları kullanırken, diğerleri avcı ucaçkları ile hava desteği verebilir ya da bombardıman uçakları ile haritayı dümdüz edebilir. Keskin nişancılar, mayın döşeyen mühendisler, yaralıları iyileştiren sıhhiyeler hepsi bu oyunda. Oyunda farklı asker tipleri var. Keşif birliği, taarruz, sıhhiye, mühendis ve tanksavar birlikleri olmak üzere toplam 5 sınıf var. Ayrıca kullanılabilecek onlarca araç ile oyun inanılmaz bir eğlence vaat ediyor.

Grafikler Günümüze Göre Elbette Yavan

Grafikler açıkçası günümüze göre ilkel kalıyor. Dönemi için harika gözüken Refractor 1 motoru bugün gözlerinize bayram ettirmeyebilir. Haritaların devasa olması ve o dönem bilgisayarlarının RAM, CPU ve GPU’ları için dokuların optimize edilmiş olması grafikleri biraz yavan bırakıyor. Fakat bunun dışında asker ve araç modellemeleri muazzam. Sesler ve diğer teknik detaylar muhteşem bir şekilde kotarılmış. Oyunu günümüz teknolojisine göre teknik bir şaheser olarak değerlendirmek yerine keyfe odaklanmak daha yerinde olacaktır.

Resmi Web Sitesi 

Oyunun en güzel yanı ise EA tarafından artık ücretsiz sunuluyor olması. Yasal olarak indirebilir ve oynayabilirsiniz. Avrupa sunucuları bizim için biraz yüksek ping sunuyor ama denemeye değer. İsteyenler botlar ile de kapışarak kendisini multiplayer kapışmalara hazırlayabilir. Bu arada oyunun HD ve elden geçirilmiş bir versiyonunun yakında tekrar piyasada olacağını da belirtelim. Muhtemelen Battlefield 1942 yakında küllerinden tekrar doğacak ve 2010 jenerasyonu için de bir efsane olarak kendini tekrar tanıtacak.

Aşağıdaki linklerden  oyunu indirebilirsiniz.

Battlefield 1942 İndir

Battlefield 1942 İndir (Alternatif)

İyi oyunlar…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.