Atari 2600

Eğer 1980’lerde doğmuş bir çocuk iseniz, muhtemelen çocukluğunuzun bir döneminde bu konsol ile tanıştınız. Belki karne hediyesi olarak aldınız, belki hiç sahip olmadınız ama arkadaşlarınızın, komşularınızın evinde kurcaladınız. Belki de sadece muhabbetlerini dinlediniz. Fakat aşağıdaki görseli görünce eminim Atari 2600 size tanıdık gelecektir.

Bu “kara kutu” dönemin çocukları için ulaşılması güç bir ütopya idi. Daha ziyade orta-üst sınıfta veya bir şekilde yurtdışı ile bağlantılı (örneğin Almancılar) bireylerde görebileceğimiz bu konsol, bu tarz oyunların tamamına adını vermesi ile de ünlü. Günümüzde halen konsol oyunculuğu diyince aklımıza “ATARI” markasının gelmesi bir tesadüf değildir sanırım. Bu arada, konsolun ülkemizdeki yaygın kullanımı 80’lerin sonuna ancak yetişse de, gerçek çıkış tarihinin 1977 olduğunu da belirtelim. Konsolun ülkemize ulaşan versiyonu, daha ziyade şu adresten görebileceğimiz çakma veya ATARI lisanslı üçüncü parti üretim ürünlerdi. Zira orijinal ATARI 2600’ün dönemin Türkiye’si için nispeten ulaşılması güç bir ürün olduğu söylenebilir. Gerçi şu alttaki videoya bakınca, ürünün, Türkiye’de resmi olarak pazarlandığını da görüyoruz. Dolayısıyla piyasadaki tüm ürünler olmasa da, bazı çakma versiyonların Türkiye pazarına girdiklerini söylemek mümkün. En azından benim versiyon ucuz bir taklitten başka bir şey değildi. Kutusuna falan Atari yazmazdı.

Ülkemizde 1990’ların ilk yarısına kadar satışına devam edilen alet, daha sonra yerini SNES ve çakmalarına bıraktı. 90’ların ikinci yarısı boyunca ülkemizde Micro GeniusGame Star vb. markalarla satılan SNES ve çakmalarını da yine bu blog da inceleyeceğiz. 90’ların son dönemlerinden itibaren ise PlayStation rüzgarı tozu dumana kattı ve ne Sega, ne Nintendo ne de ATARI bu topraklarda eskisi kadar ünlü olamadı.

Çabuk kırılan joystickleri ile ünlü ATARI 2600 oyunlarını tekrar oynamak ve eski anıları tazelemek isterseniz aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz. River Raid ve PacMan sanıyorum bu konsolun en popüler oyunlarıydı. Tekrar şansını denemek isteyenler aşağıdaki linklere göz atabilirler. Belki bu sefer düzgün bir klavye ile River Raid’in sonunu getirebiliriz.

RB-PC-746-05742-1493844327

EK BİLGİ

EkşiSözlük’ten “hedep” rumuzlu yazar, Atari 2600 ile ek bilgiler paylaştı benimle. Buraya yansıtmamda sakınca olmadığını belirtti;

Tr’deki atari 2600 me-ta aş tarafından türkiyede üretilmiş lisanslı ve oldukça kaliteli konsollardı, oyunlar da etiket bazında Türkçeleştirilmişti o yıllarda. (Not: meta konsol ve oyunlarının iki pini çaprazlandığı için diğer 2600 cihazlarla uyumlu değillerdir bu durum düzeltilmeden, denk gelirse ve eldeki bir kartuşla çalışmazsa bozuk değildir yani)

Diğer kara kutu dediğimiz klon cihazlar ise oldukça kalitesiz klonlar ve çalışmak için hatırlayacağınız üzere kartuşa ihtiyaç duymazlar içlerinde 250~ civarı oyun barından bir minik devre vardır. Çoğu orijinal kartuşları da okur. Bu konsollar Dubai asıllıdır bu sebeple kutuların üzerinde Arapça yazılar vardır.

Lisanslı tüm 2600 modelleri it gibidir genellikle hala. Türkiye’de kara kutu varsa elinizde %90 klonlardandır,

Bit pazarından o kadar fazla klon çıkıyordu ki bi ara tiplerini ve üretim yerlerini biliyorduk artık. Şu an 2 tane var elimde bir oynamalık bir de kutusunda duran, çokça çıkardım elimden geçtiğimiz yıllarda.

Açıkçası me-ta atari olmasından çok daha iyi olmuş o cihazlarda gerçekten de az buz oyun yok kartuşa vursanız dehşet bir para yapıyor, oyuna doymuşuz en azından klonla oynayarak.

Ha şöyle bir sıkıntı var atari hiç bir şekilde oyun denetimi ve kopya koruma yapmadığı için oyun üreticileri ****** çıkarmış 2600’ün. (zaten atari’nin bitişi de bu sebeple oldu) Şu an kaç tane 2600 oyunu var bilinmiyor net bir şekilde, e tabi bu gevşek durumdan da insanlar bolca faydalanmış gerek iğrenç ötesi oyunlar çıkararak, gerek de lisanslı ip’leri azıcık değiştirip kartuşa basıp satarak. Bizi ilgilendiren kısım burası zira tomboy görüp aa bunu oynadım diyoruz biz kara kutuda fakat bizim oynadığımız Activision tomboy değil alman klonu Dschungel Boy mesela (neredeyse aynı oyun) Ya da river raid görüp aa evet oynadık bunu diyoruz ama bizim oynadığımız River Raid’de nehir pembe kara mor’?! idi yani pek çoğu klon rom’lardı ama tabi çocuk aklıyla umrumuzda bile olmadı biraz yanlış anladık piyasayı o kadar 🙂

Hedep’e ilk ağızdan aktardığı deneyimler için teşekkürler.

Bu yazıyla ilgili görüş ve eleştirilerinizi de yorum bırakarak bize ulaştırabilirsiniz.

İyi oyunlar.

ATARI 2600 OYNA

ATARI 2600 OYNA

ATARI 2600 OYNA

ATARI 2600 OYNA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.