Captain Claw

Captain Claw

1990’ların ortası, oyun dünyası için inanılmaz bir dönemin de kapılarını açıyordu. Özellikle doksanların ikinci yarısı, 3D oyunların yükselişine tanık ediyordu. Oyuncular kendilerini önemli bir değişimin eşiğinde buldular. 3D dünyası yeni sistem gereksinimlerini, yazılımları ve donanımları beraberinde getiriyordu. 3dfx kartları, ses ve görüntü kodekleri gibi araçlar artık 2000’lerin başına doğru pek çok oyun için standart gereksinimler haline gelmişlerdi. Bir taraftan ise, bazı stüdyolar klasik arcade ruhunu yaşatmaya devam etmeye çalışıyorlardı. Monolith ve sansansyonel oyunları Captain Claw bunlardan biriydi.

Captain Claw bildiğimiz side-scrolling platform oyunlarından biriydi. Ekranın sağına doğru düşmanları yok ederek ve engelleri aşarak ilerlediğimiz bu oyun türünün en basit ve meşhur örneklerinden biri Super Mario‘dur. Captain Claw’ı sıradışı kılan ise, Disney masallarını aratmayacak dünyası, dört yönlü hareket edebileceğiniz platform dünyası ve büyü/silah/kılıç dövüşleri içeren savaş sistemiydi. Atlayıp zıplama, özel bulmacaları çözmenin yanı sıra, çeşitli silahlar, büyüler ve bonuslar ile de finale giden yolda ilerleyebiliyordunuz. Oyunun kahramanı ise bir korsan kedi. Evet yanlış duymadınız. Oyunun adından da (pençe) anlaşılacağı gibi kahramanımız bir kedi ve düşmanlarımız ise tahmin edeceğiniz üzere türlü türlü köpekler.

Muhteşem Bir Arcade / Aksiyon Klasiği

Tür için inanılmaz yenilikler ve geliştirmeler içeren Captain Claw, düşük sistem gereksinimleri ve uzmanlaşması zor oynanışı ile de o dönem 3dfx kartı olmayan pek çok kişiye başında saatler geçirmeyi başarmıştı. 2MB’lık bir ekran kartı ile muhteşem performans alabildiğiniz oyun, bugün hala sevenleri tarafından fan sayfalarında yaşatılıyor.

En büyük fan sayfası ise yıllardır hayatta olan Polonya menşeili The Claw Recluse. 2004’te hobi olarak hayata geçen bu sitede, bugün oyuna ilişkin dev bir forum, fanlar tarafından tasarlanan bölümler, modlar, içerikler ve indirme linkleri bulabilirsiniz.

Windows 7, 8 ve 10 için özel sürümü de yine bu fan sayfasından indirebilirsiniz.

Captain Claw İndir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.