Super Nintendo Entertainment System

Super Nintendo Entertainment System ( SNES)

SNES (Super Nintendo Entertainment System) konsolu halen en çok emüle edilen konsolların başında geliyor. Düşük sistem gereksinimi, pek çoğumuzun hatıralarından çıkaramadığı oyunların bu konsol için üretimiş olması ve dünya genelinde klonları ile beraber bir dönemin en çok bilinen konsolu olması, bu konsola olan emülasyon ilgisini de beraberinde getiriyor. Çok basit bir Celeron 300A makine ile bile emüle edilebilen konsol, binlerce oyunu emülasyon meraklılarına sunuyor. Biz de bilinen en popüler emülatörlerden olan SNES9x için bir sayfa hazırlamıştık zaten.

Şimdi biraz da ROM konularına değinerek emülasyon meraklılarının oyunları nasıl elde edebileceği hususu üzerinde duralım. Öncelikle bu ROM dosyalarının Nintendo tarafından yasadışı olarak değerlendirildiğini belirtelim. Emülasyon siteleri tarafından indirmeye açılan ROM’lar, şirkete göre hukuk dışı. Dolayısıyla, bu tarz bir faaliyete girişmeden evvel riskleri bilmenizde fayda var. Bazı kaynaklara göre ise elinizde oyunun orijinal kartuşu var ise, ROM dosyasını elinizde tutmakta serbestsiniz. Fakat bu hukuksal tartışmalara fazla girmeden ben daha ziyade ROM dosyalarının bulunabileceği kaynaklar ve emülatörler üzerinde durmak istiyorum.

Rom ve Emülatörler

Snes9X Windows platformu için son derece yeterli bir uygulama. Alternatiflerini işe aşağıda listeliyorum.

ZSnes

SnesGT

BSNES

Windows platformu için alternatifler aşağı yukarı bunlar. Hepsini deneyip sizin için en sorunsuz ve en performanslı olanı bulabilirsiniz. ROM dosyaları için ise yine Emuparadise web sitesini öneririm. İnanılmaz bir arşivleri var ve indirme linkleri gayet sorunsuz çalışıyor. Oyunların Pal, NTSC-U ve NTSC-J sürümlerini de listelemişler. Basit bir Google araması ile yüzlerce emülasyon sitesi bulabilirsiniz aslında. Fakat bir kısmı agresif reklamlar ile dolu ve indirme linkini reklamlar arasında bulmak bir işkence olabiliyor. O nedenle hemen her oyunu bulabileceğiniz Emuparadise yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca popüler P2P uygulamaları ile de geniş rom paketleri indirebilirsiniz. Soru ve sorunlarınız için her zaman buradayım.

İyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.