Captain Tsubasa

ANILAR GÖZÜNÜZDE CANLANACAK

Bu sefer PC oyunculuğuna ara verip, konsollara geçiyoruz.

Çocukluğunda SNES ya da SNES türevi bir atariye sahip olanların zihinlerinde yer etmiş bir oyun ile karşınızdayız bugün. Türkiye’de, Kanal D ekranlarında Küçük Golcü adıyla yayınlanan Captain Tsubasa serisinin, konsol dünyasındaki eski üyelerini inceliyoruz. Esasında Japonyada gençliğe futbolu sevdirmek için yayınlanan 1981’de başlayan bu anime serisi, ülkemizde de büyük ilgi gördü ve milyonlar tarafından izlendi. Nintendo konsolu için bu serinin oyunları da üretildi. Daha sonra seri, modern konsollarda da Tecmo yapımcılığında devam etti.

 

Bizi daha ziyade oyunlar ilgilendirdiğinden, burada oyunlar hakkında paylaşımlarda bulunacağım. Tsubasa hakkındaki basılı ve görsel diğer materyaller ile ilgilenenler İngilizce Wikipedia sayfasında içerik bulabilirler.

ÇİZGİ FİLMİ HATIRLAYAN VAR MI?

Captain Tsubasa, diğer futbol oyunlarından farklı unsurlar içeriyor. Öncelikle, oyun sürekli devam eden klasik futbol oyunlarının aksine, bir sıra tabanlı strateji gibi yer yer duruyor ve sizden futbolcunun uygulayacağı eylemi seçmeniz isteniyor (pas ver, çalımla, duvar pası yap gibi…). Bu nedenle oyun kesinlikle sıra dışı. Bu kesintilerin oyunun heyecanını düşürdüğünü sanmayın sakın. Bilakis doğru eylemi seçmek ve uygulamak büyük önem taşıyor ve heyecanı arttırıyor. Oyun hakkında konuşmak ne kadar gerekli ve bu oyun nasıl anlatılır onu da bilmiyorum. Yaşı yetenler zaten oynanışı rahatlıkla hatırlayacaklardır. Buraya serpiştirdiğim videolar ile de oynanış kafalarda daha iyi şekillenir.

Captain Tsubasa oyununda, iki tür oyuncu var. Birinci türde normal ve sıradan oyuncular yer alıyor. Diğer oyuncular ise animeyi takip edenlerin yakından tanıyacağı Tsubasa, Misaki, Kojiro, Wakabayashi gibi özel isimler. Bu özel isimler yine çizgi diziden hatırlayacağınız özel kurtarışları, şutları, çalımları ve pasları yapabiliyorlar. Bu özel hareketler için oyuncuların enerjilerinin yeterli olması lazım. Oyunda, futbolcuların koştukça ya da özel yeteneklerini sergiledikçe tükenen bir enerji sistemi mevcut. Bu nedenle Tsubasa ve Misaki gibi oyuncuların enerjilerini iyi korumanız gerekiyor. Uzatmaya giden maçlarda Tsubasa’nın enerjisi bitmiş bir takım ile hiç şansınız kalmayabilir.

Captain TSUBASA Efsanesi

Captain Tsubasa serisinin ilk oyunu 1980’lerin sonunda Nintendo severler ile buluştu. Daha sonraki seriler ile oyun PS2 ve Nintendo Wii dönemlerine kadar oyuncular ile buluşmaya devam etti. 8Bit harika müzikleri, sıradışı oynanışı ile de ilgi çeken oyun animeyi takip edenlerin ve dünya oyuncularının büyük sevgisini kazandı. Serinin müzikleri Youtube üzerinden takip edilebilir. Harika coverlar da youtube müzisyenleri tarafından yapılmış. Serinin son oyunları 3D formatında ve daha güncel konsollar için de piyasaya sürüldü. Bu konsollardan birine sahipseniz bir şans verebilirsiniz.

Aşağıda SNES için geliştirilen Captain Tsubasa oyunlarının oynanabilir linklerini veriyorum. Kırık linkler için irtibata geçebilirsiniz. Burada yeni bir Captain Tsubasa animesine start verildiğini de belirtelim. Muhtemelen 2018 yılı sonlarında yayında olacak!

İyi oyunlar.

Captain Tsubasa 2 Oyna

Captain Tsubasa 3 Oyna

Captain Tsubasa 4 Oyna

Captain Tsubasa 5 Oyna

Alternatif Linkler

Captain Tsubasa 2

Captain Tsubasa 4

Captain Tsubasa 5

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.